مدارس و انرژی های تجدیدپذیر

KT-SPOWER_5 – framed
photo_2016-06-08_10-08-16 – framed
photo_2016-06-08_10-08-13 – framed
KT-SPOWER_3 – framed
برگزاری کارگاه آموزشی یک تا چند روزه با هدف " آشنایی مقدماتی با انرژی تجدید‎پذیر

در این دوره مطالبی جهت آشنایی ابتدایی و مقدماتی و ایجاد علاقه در زمینه انرژی تجدیدپذیر برای دانش‎آموزان تدوین شده است که اهم موضوعات مرتبط با این دوره عبارت‌اند از:

 • مفهوم انرژی و انرژی های تجدیدپذیر

 • مزایای استفاده از انرژی تجدیدپذیر

 • ارتباط انرژی تجدیدپذیر با محیط‌زیست

 • نقش انرژی تجدیدپذیر در آینده

 • . . .

برگزاری کارگاه با عنوان "ایجاد نگاه علمی و تحقیقاتی و آموزش روش صحیح پژوهش
یکی از مشکلات دانش آموزان چه در مقطع دبیرستان و چه پس از ورود به دانشگاه عدم آشنایی با انجام کار پژوهشی و به‌ویژه انجام صحیح تحقیق می‎باشد. انجمن با بهره‌گیری از موضوعات پژوهشی حول انرژی‎های تجدیدپذیر سعی دارد گامی در جهت اصلاح این امر بردارد.
کلاس‎های بحث آزاد با عنوان "خلاقیت، پدیدار شناسی طبیعت و انرژی‎های تجدید پذیر"
از آنجا که خلاقیت امری آموختنی است، می­توان در سنین دانش‌آموزی با انجام روش‌هایی متناسب به رشد خلاقیت دانش آموزان کمک کرد. در این دوره سعی بر آن است که بر اساس مبانی رشد خلاقیت، در دانش آموزان ذهنیت خلاق برای پرسشگری از طبیعت و گرفتن ایده از پدیده‌های طبیعی با مبحث تجدیدپذیر ایجاد گردد.
زنگ انرژی و اتاق انرژی‌های سبز

در این دوره در طی سال تحصیلی به صورت مستمر ساعتی در هفته به عنوان زنگ انرژی تعیین می‎گردد. هدف از برگزاری این زنگ آگاه‎سازی دانش‎آموزان از کاربردهای علوم پایه (آمار و ریاضیات، فیزیک و شیمی) در دنیای واقعی با استفاده از مثال‎ها و مدل‎های تجدیدپذیر می‌باشد. لازم به ذکر است برای ایجاد تأثیرگذاری بیشتر و آشنایی بهتر دانش آموزان این امر می‌تواند با تجهیز مدارس به اتاق انرژی‌های سبز همراه گردد در صورت عدم امکان‌پذیری این موضوع این کلاس‌ها به صورت تئوری برگزار می‌گردد.

مصرف غیر بهینه سوخت‎های فسیلی علاوه بر زیان اقتصادی، آسیب‎های جبران‎ناپذیر دیگری را نیز ایجاد می‎کند. بحران انتشار گازهای گلخانه‎ای و تغییرات گسترده آب و هوایی در کشورهای مختلف جهان، بسیاری از کشورها را بر آن داشته تا در راستای توسعه پایدار با اعمال قوانین و مقررات محیط‎زیستی و با حرکت به سمت منابع جایگزین و تجدیدپذیر انرژی (که قابلیت بازگشت مجدد به طبیعت را دارند) نظیر انرژي‌هاي بادي، خورشيدي، زمين‌گرمايي، آبي‌كوچك، دریایی، زيست‌توده و هیدروژن، سبد انرژی خود را متنوع کرده و با اعمال تغییراتی در برنامه‎های کلان و ملی خود، زمینه استفاده هر چه بیشتر از این منابع و تجهیزات مرتبط با آن‌ها را فراهم نمایند.

در ایران نیز توسعه و گسترش انرژي‌هاي تجديدپذير در تحقق اهداف توسعه اقتصادي، اجتماعي و زیست‌محیطی اهمیت بالایی دارد و در دستیابی ایران به توسعه پايدار و تأمین نیازهای حال و آینده نقش اساسی ایفا می‎کند. بنابراین لزوم توجه همه جانبه اقشار مختلف جامعه به انرژی‎های تجدیدپذیر امری ضروری به نظر می‎رسد.

در این راستا انجمن انرژی‎های تجدیدپذیر به عنوان یک مجموعه مردم نهاد و غیردولتی و دارای ارتباطاتی مؤثر با شرکت‎ها، سازمان‎های دولتی و متخصصین حوزه انرژی‎های تجدیدپذیر با هدف آگاه‎سازی، هماهنگ‎سازی، بسترسازی و تسهیل توسعه استفاده از انرژی‏های تجدیدپذیر، مجموعه‎ای از خدمات آموزشی، پژوهشی و ترویجی برای دانش آموزان فراهم آورده است. هدف از ارائه این خدمات عبارت است از:

* آشنایی با انرژی‎های تجدیدپذیر و مزایای استفاده از آن

* ترویج فرهنگ توجه به محیط‌زیست و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

* آشنایی دانش آموزان با رشته‎های دانشگاهی مرتبط با انرژی‎های تجدیدپذیر و شناخت فرصت‎های شغلی پیش‎رو

* آشنایی با روش مناسب پژوهش با محوریت انرژی‎های تجدیدپذیر به صورت عملی

* ارتقای توان خلاقیت و نوآوری دانش‎آموزان

* زمینه‌سازی برای جهش نسل امروز در میدان رقابت‌های علمی، اقتصادی و فناوری

* گسترش فرهنگ فعالیت گروهی و تفکر جمعی

لازم به ذکر است در انتهای هر سال از مدارس فعال در زمینه انرژی های تجدیدپذیر در همایشی قدرانی شده و به مدارس برتر در این حوزه تندیس مدرسه سبز اهدا می گردد.

دوره‌های فصلی آشنایی با انرژی تجدیدپذیر

دوره‎های فصلی با هدف ارائه بسته‎ای از فعالیت‎ها به صورت متمرکز در یک بازه زمانی چند ماهه طراحی شده است که در انتهای دوره گواهی انجمن به دانش‎آموزان اهدا می‎گردد. اهم فعالیت‎ها در دوره‌های فصلی عبارت‌اند از:

 • کارگاه‌های عملی ساخت و تست (مانند ساخت چراغ قوه‎ی خورشیدی، …)
 • بازدید از مراکز فعال حوزه‏ی تجدیدپذیر در داخل کشور (نیروگاه‎های بادی خورشیدی، زیست‌توده، زمین گرمایی و …)
 • تعریف پروژه‎ها و کمک به اجرا آن با همکاری انجمن با هدف شرکت در مسابقه‎ها و کنفرانس‎ها و جشنواره‎های دانش­آموزی داخلی و خارجی (مانند کنفرانس فیزیک و جشنواره‎ی خوارزمی)
بروشور مدارس
دانلود نشخه pdf بروشور
سایر خدمات انجمن

* برگزاری مسابقات و جشنواره ‌ها در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر

* برگزاری سخنرانی، سمینار و نمایش فیلم توسط اشخاص مطرح در حوزه­ی تجدیدپذیر

* تجهیز مدرسه به تجهیزات مرتبط با انرژیهای تجدیدپذیر و تأمین بخشی از برق و حرارت مدرسه از این انرژیها و راهاندازی پروژههای نصب با همکاری دانش آموزان در مدارس

* کارگاه معرفی رشتههای مهندسی و علوم مرتبط با تجدیدپذیر و تبیین مبحث اشتغال و کارآفرینی در حوزه­ی تجدیدپذیر

مجموعه‎ای از همکاری‎ها انجمن با مدارس و دانش‎آموزان
 • امکان عضویت مدارس در انجمن
 • عضویت دانش­آموزان در انجمن
 • انتخاب خبرنگاری افتخاری از میان دانش‎آموزان
 • ستون اختصاصی دانش‎آموزان در خبرنامه و کانال انجمن
 • برگزاری نشست‎های دانش‌آموزی