سوئد هدف ۲۰۳۰ خود در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر را امسال محقق می‌کند!

در شرایطی که احداث پروژه‌های زیرساختی در بسیاری از کشورها به کندی پیش می‌رود، سوئد توانسته است به تحقق هدف ۲۰۳۰ خود در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر کاملاً نزدیک شود. در حالی که روند کند راه‌اندازی پروژه‌های زیرساختی در برخی کشورها به امری عادی بدل شده است، کشور سوئد می‌تواند یکی از اهداف زیرساختی مهم خود در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر که قرار بود در سال ۲۰۳۰ به سرانجام برسد را حتی تا پایان سال جاری میلادی محقق سازد.

در سال ۲۰۱۲ سوئد و نروژ تفاهمنامه‌ای امضا کردند که به‌موجب آن دو کشور متعهد شدند تا سال ۲۰۲۰ مجموع تولید برق خود از منابع تجدیدپذیر را ۲۸٫۴ تراوات ساعت در سال افزایش دهند. در ادامه سوئد تصمیم گرفت تا در افق ۲۰۳۰ تولید برق از منابع تجدیدپذیر را ۱۸ تراوات ساعت دیگر (علاوه بر رقم تعهد شده در تفاهمنامه با نروژ) افزایش دهد؛ اما با توجه به تعداد توربین‌های بادی نصب‌شده تا به امروز و توربین‌های دیگری که به‌زودی به مرحله نصب خواهند رسید، سوئد به احتمال زیاد قادر خواهد بود همین امسال به ظرفیت مورد نظر خود در افق ۲۰۳۰ دست پیدا کند.
با احتساب پروژه‌های در دست احداث، در سال ۲۰۱۸ سوئد ۳۶۸۱ توربین با ظرفیت ۷۵۰۶ مگاوات نصب خواهد کرد و به کمک این توربین‌ها ۱۹٫۸ تراوات ساعت به تولید برق خود خواهد افزود. مارکوس سلین، تحلیل‌گر آژانس انرژی سوئد، در این رابطه می‌گوید: «پس از آن‌که ما تصمیم گرفتیم تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر را فراتر از اهداف گذشته دنبال کنیم، سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در این زمینه انجام دادیم، توربین‌های زیادی ساخته و نصب شدند و توربین‌های زیادی نیز در آینده تکمیل خواهند شد.

ما اکنون توربین‌هایی با ظرفیت ۱۵٫۲ تراوات ساعت در دست ساخت داریم که بخش عمده آنها با ظرفیتی معادل ۱۱٫۶ تراوات ساعت را توربین‌های بادی تشکیل می‌دهند. بدین ترتیب ما حدود ۱۰ تراوات ساعت از هدف ۲۸٫۴ تراواتی خود که با نروژ مشترک بود، فراتر خواهیم رفت و ۸٫۷ تراوات تا رسیدن به هدف ۲۰۳۰ خود فاصله خواهیم داشت که البته آن هدف نیز در آینده‌ای نزدیک برای ما کاملاً در دسترس است».
اهداف سوئد در حوزه انرژی
با توجه به توافقنامه آب و هوایی پاریس، اتحادیه اروپا کشورهای عضو را موظف ساخته است که در افق ۲۰۲۰ حداقل ۲۰ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تأمین کنند؛ هدفی که اکثریت قریب به اتفاق اعضای اتحادیه اروپا مشکلی برای تحقق آن ندارند و گام‌های مؤثری در این زمینه برداشته‌اند.

About the Author

babak1410@yahoo.com

Related Post