ارزیابی اثرات توسعه انرژی­های تجدیدپذیر بر کاهش مصرف منابع آبی

 

آب و انرژی منابع بسیار مهمی برای رشد اقتصادی هستند. رابطه میان رشد اقتصادی و تقاضا برای انرژی به طور گسترده ای اثبات شده است. تأمین این تقاضا برای انرژی نیازمند وجود آب است. پیش بینی می­شود تا سال ۲۰۵۰ تقاضا برای انرژی بیش از ۸۰% و تقاضا برای آب بیش از ۵۵% افزایش یابد. هر روش تولید انرژی بر کمیت و کیفیت منابع آبی موجود تأثیر می گذارد.

در حال حاضر، تولید انرژی سالانه حدود ۱۵% (۵۸۰ میلیارد متر مکعب) مصرف آب شیرین در دنیا را به خود اختصاص می­دهد که از این مقدار  تقریبا ۶۶ میلیارد مترمکعب (۱۱%) به منابع باز نمی­گردد. به طور میانگین برای استخراج نفت در ازای هر میلیون BTU به ۳-۸٫۳  لیتر آب جهت حفاری، سیلاب­زنی و تحریک مخازن، نیاز است. هم­چنین در مرحله تولید برق، نیروگاه­های برق آبی، هسته­ای و حرارتی به ترتیب بیشترین میزان مصرف آب را دارا هستند.

456

میزان آب مصرفی در نیروگاه­های برق بر اساس نوع فناوری

مطالعات نشان می­دهد، سیستم­های انرژی که دارای سهم قابل توجهی از انرژی­های تجدیدپذیر باشد می­توانند به طور متفاوتی از سیستم­های متکی بر سوخت­های فسیلی، بر منابع آب تأثیر بگذارند. میزان مصرف آب در نیروگاه­های تجدیدپذیر متفاوت است. برخی از فناوری­های تجدیدپذیر، از قبیل زمین گرمایی و حرارت خورشیدی (CSP) به مقدار آب قابل توجهی برای عملیات نیاز دارند. در مورد انرژی زمین گرمایی، اگر آب مورد استفاده از سیالات استخراج شده از زمین تأمین شود، میزان آب مورد نیاز برای عملیات در حدود ۷۶۰۰ تا ۱۳۱۰۰ لیتر به ازای هر مگاوات ساعت و در مواردی حتی بیش از این میزان می­باشد. درحالیکه، انرژی­های های بادی و خورشیدی فتوولتائیک برای عملیات به هیچ آبی نیاز ندارند و میزان مصرف آب در چرخه ی عمر این نیروگاه­ها حداقل است که موجب می­شود با توسعه این فناوری ها، روند مصرف آب کاهش یابد.

پیش­بینی­های جهانی در مورد اثرات توسعه انرژی­های تجدیدپذیر بر مصرف آب در بخش انرژی حاکی از آن است که سیستم­های انرژی که در آن­ها فناوری­های تجدیدپذیر غالب هستند در مقایسه با سیستم­های متعارف، به مقدار آب کمتری برای تولید برق نیاز دارند. برای مثال در اتحادیه اروپا، انجمن انرژی­های بادی اروپا تخمین زده است که استفاده از انرژی باد در سال ۲۰۱۲ از مصرف ۳۸۷ میلیارد لیتر آب که معادل مصرف ۳ میلیون خانوار در سال است، جلوگیری نموده است. در کشورهای شورای همکاری­های خلیج فارس که در کم­آب ترین منطقه جهان قرار دارد،پیش بینی می­شود تا سال ۲۰۵۰ تقاضا برای آب ۵ برابر می­شود. به علاوه،  از آن رو که استخراج سوخت­های فسیلی به آب تصفیه شده نیاز دارد، به تقاضا برای شیرین سازی آب منجر می­شود. اما توسعه انرژی­های تجدیدپذیر در این منطقه می­تواند منجر به کاهش ۲۰ تا۲۲ % در آب مصرفی و استحصال شده گردد.

789

پتانسیل موجود  برای کاهش میزان آب استحصالی در تولید برق تا سال ۲۰۳۰ در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس

در ایران با توجه به وضعيت كم آبي كشور در سال­های اخیر، شرايط سختي براي صنعت برق پیش بینی می شود. هم اکنون به دلیل خشکسالی از مجموع ۱۴ درصد ظرفیت تولید برق در سدها کمتر از ۵ درصد برق تولید و عرضه می‌شود. بنابراین توسعه نیروگاه­هایی که حداقل نیاز به آب را دارا هستند، همانند نیروگاه­های خورشیدی فتوولتائیک و بادی، برای امنیت انرژی و آب در آینده امری ضروری بنظر می­رسد که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

 

مرجع: IRENA- RENEWABLE ENERGY IN THE WATER, ENERGY & FOOD NEXUS

About the Author

babak1410@yahoo.com

Related Post